Tesisat Periyodik Kontrol

 

Tesisat Periyodik Kontrol bir işletmenin güvenliği için önemli ekipmanlardır. Yangın tesisatı ve havalandırma tesisatı bu gruba girer. İşyerinde oluşabilecek yangın gibi durumlarda yangın tesisatının çalışır durumda olması önemlidir. Havalandırma sistemi ise çalışılan ortamın sağlıklı olabilmesi için önem taşır.

 

Tesisat Periyodik Kontrol Hizmet Kapsamlarımız

  • Yangın Tesisatı
  • Havalandırma ve Klima Tesisatı

 

Tesisat Periyodik Kontrolünü Kimler Yapabilir?

Periyodik kontrol yapmaya yetkili kişiler ‘İş sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ gereğince Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, gerekli eğitimleri almış ve hizmet yeterlilik belgesine sahip kişilerdir. Bunun yanında akreditasyonu sağlamış firmalar tarafından da bu kontroller yapılabilir.

Periyodik kontrol yönetmeliği kapsamında akreditasyon, kontrol yapan firmalar açısından bir zorunluluk değildir. Firmalar gönüllü olarak akreditasyona başvurabilir. Burada yapılan işlem firmanın ‘TS EN ISO 17020 Akreditasyon’ şartını yerine getirmesidir.

 

Tesisat Periyodik Kontrol ve Muayene Ne Zaman Yapılır?

İş Sağlığı ve Güvenliği ( İSG) için periyodik kontrol yaptırmak önemlidir. Tesisatlar işyerlerinde kritik öneme sahip ekipmanlardandır. Uygun şekilde ve güvenli kullanılmadığında ciddi tehlikelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu sistemlerin imalatından kullanımına kadar iş güvenliğinin ön planda tutulması gerekir. Ekipmanların yönetmeliğe göre yılda 1 kez kontrol edilmesi gerekmektedir.