Paratoner Ölçüm ve Muayenesi

 

Paratoner Ölçümü Nasıl Yapılır

Paratoner ölçümü, aslında topraklama tesisatı ölçümü gibi yapılır. Paratoner topraklaması, eğer binada sağlıklı bir temel topraklaması varsa, eş potansiyel bara yapılarak bina tesisatına bağlanması doğru olacaktır. Bu topraklama sağlıklı değilse veya yoksa, mecburen harici bir toprak hattı kurulması gerekecektir.

Paratoner Ölçümünü Kim Yapar

(28628 sayılı resmi gazetede yayınlanan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ) belirtildiği şekliyle; Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik teknikeri veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır olarak tanımlanmaktadır.

Paratoner Bakımı Nasıl Yapılır

Antalya paratoner periyodik kontrol ve muayenesi kapsamında paratoner ölçümü ve paratoner kontrolü konuları bir dizi muayene faliyetleri içermektedir.

  • Paratoner tesisatlarının kontrolü bakımı ve ölçümü yılda bir kez yapılır.
  • Paratonerin başlığın sağlamlığı kontrol edilir.
  • Paratoner direği ve yakala ucunun pas durumu ve sağlam olup olmadığına bakılır.
  • İniş iletkenleri sürekliliği gözle ve ölçüm yoluyla test edilir
  • İniş iletkenleri bağlantı kroşeleri kontrol edilir.
  • Ölçüm klemensi kontrol edilir.
  • Koruma borusu kontrolü yapılır.
  • Topraklama elemanları ölçümleri yapılır.

Paratoner Topraklaması Ölçümü Kaç OHM Olmalı

TS EN 62305 Standartına göre tavsiye edilen paratoner topraklama direnci sınırı 10 OHM‘dur.

Paratoner Kontrolü Nedir

Paratoner kontrolü; işletme veya binanızda bulunan paratonerin fiziki yönden kontrol edilmesi ve topraklama ölçümünün yapılması işidir.

Paratoner Periyodik Kontrol Süresi

Paratonerlerden beklenen yararı elde edebilmek için de yılda en az 1 (bir) kere yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesi
gerekmektedir. Bu zorunluluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde ifade edilmektedir

Paratoner Testi Nedir

Paratoner testi olarak geçen ifade aslında paratonerin topraklama ölçümünün yapılması ve muayene faliyeti ile eksiklerinin giderilmesi işlemidir

Paratoner Ölçüm Firması

Antalya paratoner ölçümü yapan firma olarak aktif paratoner, faraday kafesi, franklin çubuğu gibi yıldırımdan korunma tesisatlarınızın periyodik kontrol ve muayenelerini yaparak gerekli paratoner uygunluk raporlarını hazırlamaktayız.