Akümülatör

 

Elektrik hayatımızın vazgeçilmez enerji kaynaklarından bir tanesi. Bugün pek çoğumuz gerek evimizde, gerek iş yerimizde, okulumuzda, sinema ve eğlence yerlerinde elektrik sayesinde pek çok önemli işlerimizi çok daha hızlı ve pratik şekilde halledebiliyoruz.

Elbette hayatımızı bu denli kolaylaştıran elektriğin, işletme ve firmalar bazında bazen kontrolleri ihmal edilmesi durumunda ölümcül patlama ve kazalara sebep olmaktadır. İş güvenliği ve iş ekipmanı yönetmeliklerine göre elektrik enerji dönüşümünde kullanılan akümülatörler yılda en az 1 kez kontrole edilmeli ve bu kontrol periyodik yapılarak elektrik iç tesisleri denetim ve muayene uygunluk belgesi verilmesi gerekmektedir. Elektriğin bu denli önemli olduğu hayatımızda kontrollerin nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

Akümülatör Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yeni çıkan yönetmelik ve khklar doğrultusunda akümülatör periyodik kontrol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Ekipmanları Yönetmeliği uyarınca yılda en az 1 defa periyodik olarak yapılması ve akabinde ilgili işletmeden alınacak elektrik iç tesisat muayene raporunun kuruma gönderilmesi gerekmekte.

Akümülatör periyodik kontrol, alanında uzman işinin ehli mühendis ve teknisyenler tarafından çeşitli ölçüm cihazları kullanılarak yapılır. Arıza sonucunda akümülatörlerin kontrolsüzce yaymakta olduğu kızılötesi ışınları ve ısıyı algılayarak termal ekranda sinyaller şeklinde gösterir.

Bu da devlerde kaçak bir akım olup olmadığını ölçmenin en pratik yoludur. Akümülatör periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.